Maltańczyki

Maltańczyki to psy niewielkie, bardzo towarzyskie i przyjazne. Charakterystyczne jest dla nich długie, jedwabiste futro, które wymaga niestety sporej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Są wrażliwe i delikatne, ale równocześnie są bardzo wesołe i przyjazne. Jako ciekawostkę można przywołać fakt, iż jest to jedna z najstarszych ras psów.

Charakter maltańczyków

Maltańczyki są z człowiekiem od tysięcy lat, więc zdążyły się do nas bardzo dobrze przyzwyczaić i dobrze się z nami czują. Nie należy ich zostawiać samych, ponieważ wtedy popadają w depresję. Trzeba być z nimi cały czas, przytulać je, okazywać im miłość i najlepiej zapraszać do spania do łóżka. Trzeba jednak wiedzieć, że nie są to typowe psy kanapowe. Mają dużo energii i są chętne do zabawy.

Co potrafią?

Maltańczyki lubią ruch i dobrze jest z nimi wybierać się na długie spacery. Po domu będą chętnie ganiać z piłką, nawet jeśli metraż będzie raczej niewielki. Wiele towarzyskich ras jest niestety niezbyt bystre, ale nie dotyczy to zdecydowanie maltańczyków. Uczą się chętnie i szybko, dzięki czemu można je wyszkolić w nawet bardzo skomplikowanych trikach.

Wychowanie

Wychowanie maltańczyka wymaga zwrócenia uwagi na jego wrażliwość. Nie powinno się na te psy krzyczeć i stosować zbyt poważnych nagan. Podniesiony głos to już dla nich poważna kara. Z drugiej strony, nie wolno ich rozpieszczać i pozwalać na zbyt wiele, ponieważ szybko wyczuwają, jeśli właściciel jest nazbyt pobłażliwy.

Jeśli chodzi o kontakty z ludźmi i innymi psami, maltańczyki są towarzyskie i czujne. Zaalarmują nas, kiedy będzie ktoś do nas przychodził. Powitają nowego gościa lub zachowają w stosunku do niego dystans, dopóki się z nim nie zaprzyjaźni. W przypadku niespodziewanego kontaktu z innymi psami potrafią być płochliwe. Dobrze jest przyzwyczajać szczeniaki do kontaktów z innymi psami.

Komu można je polecić?

Maltańczyki może hodować w zasadzie każdy. Nie ma żadnego problemu, jeśli w domu są dzieci. Psy uwielbiają milusińskich, chociaż trzeba mieć na uwadze, że maluch może psu zrobić niechcący krzywdę i wtedy pies się będzie bronił. W przypadku małych, niespecjalnie grzecznych dzieci konieczne jest zapewnienie dozoru rodziców nad kontaktami.

Zdrowie Maltańczyka

Zdrowie

Maltańczyki nie chorują za często i można liczyć na ich długowieczność. Chociaż są to psy raczej niewielkie, typowe problemy z łapami nie zdarzają im się często, chociaż trzeba pilnować ich oczu. Niedrożność kanalików łzowych i suchość oczu może być poważnym kłopotem u starszych psów.

Jak je karmić?

Dieta maltańczyków powinna składać się z dobrej jakości pokarmów i powinna być dopasowywana do jego masy ciała. Psy czasami mają trochę za Duży apetyt, przez co mogą mieć potem nadwagę. Dobrym pomysłem jest samodzielnie przygotowywanie psiej karmy.

Problem pielęgnacji

Jeśli ta rasa ma jakieś wady, na pewno jest to konieczność odpowiedniej pielęgnacji ich sierści. Jest to naprawdę pracochłonne, ale trzeba pamiętać, że mamy tutaj do czynienia z psem wystawowym, który potrzebuje odpowiedniej opieki i ją lubi.

You may also like...