Owczarki niemieckie

Każdy zna owczarka niemieckiego, każdy widział i z pewnością miał z tą rasą jakikolwiek kontakt. Są to psy bardzo aktywne, typowi sportowcy, którym ciężko jest dotrzymać kroku. Radzą sobie we wszystkich rodzajach aktywności fizycznej i bardzo chętnie współpracują z człowiekiem w realizacji najróżniejszych celów. Są oddane i lojalne, a do tego owczarki niemieckie znakomicie dogadują się ze wszystkimi domownikami, także z małymi dziećmi.

Charakter psów

Zazwyczaj owczarki niemieckie posiadają duży temperament i chociaż są psami zrównoważonymi, są też ponadprzeciętnie pewne siebie i opanowane. Psy z zasady są łagodne i trudno jest je sprowokować, chociaż są w stanie się odpowiednio bronić, jeśli sytuacja tego wymaga. Psy z natury agresywne lub tchórzliwe to psy z wadami charakteru i nie powinny być wykorzystywane w hodowli. Często takie przypadłości są też związane z nieprawidłowym wychowaniem. Suki są uleglejsze od samców, chociaż żadna z płci nie sprawia poważniejszych problemów wychowawczych. Najczęściej owczarki niemieckie są bardzo oddane swoim właścicielom i współpracują z nimi w sposób nieograniczony.

Owczarki niemieckie zazwyczaj nie mają swoich ulubieńców w rodzinie i nie jest tak, że przywiązują się tylko do jednego właściciela. Najczęściej świetnie dogadują się ze wszystkimi, także z dziećmi, dla których są znakomitymi kompanami zabaw. W przypadku zabaw z dziećmi trzeba oczywiście uważać, ponieważ owczarki niemieckie są szybkie i silne, a do tego dość duże, co jest oczywistym czynnikiem ryzyka dla każdego malucha. Ważne jest także to, że owczarki niemieckie mają tendencję do obrony domowników, zwłaszcza tych najmłodszych i inne dzieci nieraz są traktowane jako intruzi. Może to się źle skończyć.

Zabawa owczarka niemieckiego

Większość owczarków, w tym owczarki niemieckie, nie radzi sobie dobrze z dłuższymi okresami samotności. Powinno się dbać o to, by miał stały kontakt z człowiekiem. Zazwyczaj owczarki niemieckie mogą mieć swój własny kojec, gdzie będą przebywać przez większość dnia, ale bardzo dużo czasu muszą spędzać z rodziną.

Jeśli chce się wykorzystywać owczarki niemieckie w charakterze stróżów, będzie się miało z nich wiele pożytku, ale są to psy nieufne i bardzo głośne, co może stanowić pewien problem. Problematyczne są także sytuacje, w których owczarki niemieckie są w większej grupie, ponieważ wtedy mają silną tendencję do agresji w stosunku do siebie nawzajem. Walczą o przewodnictwo w stadzie.

Co potrafią owczarki niemieckie?

Jeśli pokazywane są psy wojskowe, pracujące w policji lub stanowiące wsparcie dla pasterzy, bardzo często są to właśnie owczarki niemieckie. owczarki niemieckie można wykorzystywać jako psy bojowe i jako psy sanitarne. Ich wszechstronność jest wręcz legendarna. Potrafią tropić, wykrywają narkotyki oraz materiały wybuchowe, mogą wyniuchać substancje łatwopalne, a nawet zaginionych ludzi. Pomagały wyciągać ludzi spod śniegi i gruzu, jak również stanowią pewną pomoc dla wszystkich osób niepełnosprawnych. Psy obronne, towarzyszące i wykonujące triki – to właśnie owczarki niemieckie.

You may also like...