Samojed

Samojed to trochę nietypowa rasa psów jak na swoją najbliższą rodzinę, ponieważ te skandynawskie pieski są bardzo mocno zżyte z człowiekiem. Większość ras z tych okolic pozostaje wciąż lekko na dystans, ale jeśli już spojrzeć na reakcje tej rasy z innymi psami, wszystko wraca do normy.

Samojedy najczęściej unikają jakichkolwiek konfliktów z innymi psami, a robią to przez charakterystyczne omijanie ich szerokim łukiem. Nie zawsze, ale najczęściej. Warto zaznaczyć też, że samojed to psy zdrowe i odporne, dobrze sobie radzące z trudnymi warunkami, w tym zwłaszcza ze śniegiem i mrozem.

Charakter psów rasy samojed

Czasami można usłyszeć, że samojed to taki śmieszek z północy. Określenie jest raczej mało poważne, ale całkiem dobrze oddaje charakter tych specyficznych psów o ciekawie zaokrąglonych kącikach ust. Jeśli jeszcze wziąć pod uwagę nietypowe rozstawienie oczu i fakt, że w przypadku tej rasy mamy niesamowity wyraz twarzy, kiedy pies jest ucieszony, na jego pysku naprawdę zaczyna malować się uśmiech. Przyjacielskość samojedów to też pewien problem, gdyż traktowane w sposób grubiański i ostry zazwyczaj źle reagują na komendy człowieka i stają się w stosunku do niego lękliwe oraz nieposłuszne. Pies źle traktowany często niszczy swoje otoczenie. Na szczęście nawet osoby nie mające ręki do psów lub potrzebujące z nimi dopiero doświadczenia nie będą musiały się bać agresji źle wytresowanego psa. Samojedy nie bywają agresywne.

Zawsze warto jest dobrze ogrodzić przestrzeń, na której przebywa samojed, chociaż nie jest to rasa, która w sposób przesadny parłaby do ucieczki. Chodzi tutaj raczej o to, że psy te są bardzo ładne i ufne, przez co ludzie przechodzący obok posesji mogą pieska zabrać ze sobą, a ten chętnie pobiegnie za nowymi przyjaciółmi.

Charakterystyka psa rasy samojed

Samojed na pewno może być bez strachu pozostawiony z dziećmi. Jest cierpliwy i chętnie się bawi z maluchami. Może pełnić rolę pluszowego misia lub kompana do zabawy. Obie te role bardzo mu odpowiadają.

Jeśli w domu pojawi się więcej niż jeden samojed, nie będzie to żaden problem. W swoim gronie pieski dogadują się świetnie. W ich krwi cały czas czuć jeszcze instynkt łowcy, przez co niczym nadzwyczajnym nie jest puszczenie się samojeda za zwierzyną.

Dla osób, dla których szczekanie jest problemem, samojed na pewno nie będzie dobrym pomysłem. Te psy, zwłaszcza suki, mają niestety bardzo donośny głos, przez co trudno je ignorować, a jest co ignorować. Czasami niektórzy właściciele porównują głos swoich psów do tłuczonego szkła.

W przeciwieństwie do ras zaprzęgowych, samojed nie wymaga zbyt wiele ruchu.

Co potrafią samojed?

Samojedy to psy bardzo inteligentne, które pracowały wraz z pasterzami, pomagały im ze zwierzyną i pilnowały ich dorobku. Obecnie samojed wykorzystuje się jako psy rodzinne, ale możliwe jest nawet zaprzęganie ich w zaprzęgi i mknięcie po bezdrożach. Można z nimi uprawiać wiele dyscyplin sportowych oraz pomagają przy dogoterapii. Ich szkolenie nie jest specjalnie trudne, ale należy zachować odpowiednią dawkę cierpliwości.

You may also like...