Szelki kontra psia sierść

Szelki to pomysł, na który wpada coraz większe grono właścicieli małych i dużych psów. Czasami można się jednak spotkać z opinią, że szelki są groźne dla psiej sierści, zwłaszcza w przypadku psów długowłosych. Nie da się ukryć, że dla szelek często nie za bardzo jest jakaś inna alternatywa, zwłaszcza w przypadku psów bardzo małych.

Dla młodych psów najmniejszych ras obroże są po prostu niebezpieczne, bo mogą uszkodzić krtań naszego psiaka. Kiedy pies ciągnie lub jest dla jego bezpieczeństwa szarpnięty, efekty mogą być niestety opłakane. Czy zatem teza o niszczeniu sierści psa ma jakieś uzasadnienie?

Obroże to jeszcze większy problem

Uszkodzenia psiego owłosienia są spowodowane przez tarcie wywoływane ruchem pasków w stosunku do ciała psa. W przypadku obroży problem jest zazwyczaj większy, ponieważ szelki są zdecydowanie lepiej dopasowane. Co więcej, stosowanie metalowej obroży może zabrudzić psią sierść. Ważne jest też, by tak szelki, jak i klasyczne obroże, zdejmować zaraz po spacerze. Jeśli pozostaną na psie, doprowadzą do matowienia i kołtunienia się włosów. Obroże częściej zostają na psie na długo i dlatego stanowią spory problem.

Dobór szelek

Szelki szelkom nierównym. Wybór szelek wykonanych z szerokich pasów, zwłaszcza z pasów podbitych filcem, może być problematyczny, ponieważ takie pasy najłatwiej uszkadzają sierść psa. Najlepszym wyborem są dobrze dopasowane możliwie wąskie pasy, najlepiej wykonane ze skóry naturalnej. Paski szelek nie powinny pojawiać się w miejscach, gdzie włosy są najbardziej narażone. Dotyczy to w szczególności psów z długą sierścią, która sama w sobie jest podatna na uszkodzenia spowodowane szelkami i obrożami.

Spacerowe psie akcesoria

W doborze szelek najważniejszy jest oczywiście rozmiar. Szelki zbyt szerokie powodują, że ich paski poruszają się względem sierści i dochodzi do jej zmechacenia. Paski zbyt dobrze dopasowane będą jednak uciskać włosy, doprowadzą do ich połamania, będą źródłem dyskomfortu i mogą nawet uszkadzać skórę. Dobrze dobrane szelki zapewnią lepszy komfort fizyczny i psychiczny od obroży, ale tylko pod warunkiem, że właśnie będą dobrze dopasowane.

Dopasowywanie szelek

Dobranie odpowiednich szelek dla swojego pupila nie jest wcale specjalnie trudne. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach.

Najważniejsze jest to, by kupować szelki dopasowane do wielkości psa. Zazwyczaj wystarczy po prostu kupić szelki dla psa małego, średniego lub wielkiego, ponieważ posiadają swoją regulację, ale lepiej jest dokładnie wymierzyć podstawowe wymiary psa. Da to większą pewność, że dopasowanie będzie dokładne. Za najważniejsze rozmiary uważa się zazwyczaj obwód szyi, obwód klatki piersiowej, długość linii górnej oraz długość linii dolnej.

Materiał i jakość wykonania to kolejna sprawa, którą trzeba dobrze przebadać. Materiał powinien być dostosowany do typowych zachowań psa, czyli jeśli lubi wizyty w wodzie, powinien szybko wysychać. Nie powinno na nim też być elementów uciskających psa, zwłaszcza metalowych sprzączek i różnych wystających zapięć.

You may also like...